Jaká vybrat kamna

Jednoduchá otázka výběru kamen nemá jednoduché řešení a proto je vhodné svěřit své požadavky odborníkům – kamnářům, kteří by měli být dostatečně znalí širokého záběru celé problematiky vytápění tak, aby byli schopní nabídnout vhodné řešení, bez ohledu na svůj profit…ten koneckonců přijde sám, společně se spokojenými zákazníky.

Ale i bez komunikace s kamnářem si můžete sami položit a vyhodnotit následující důležité otázky:

Jak velký výkon kamen potřebujeme – vždy je potřeba znát alespoň orientační tepelné ztráty domu nebo místnosti, které potřebujeme pokrýt a podle toho volíme výkon topidla. V moderních domech řešíme velmi nízké ztráty, které narážejí na fyzikální možnosti krbů a kamen, takže pro moderní nízkoenergetické stavby volíme uzavřené (bez větracích mřížek) sálavé stavby a krby s topeništi a krbovými vložkami, které předávají přes sklo co nejmenší množství tepla(volíme dvojsklo, případně trojsklo). Velmi populární rohové krbové vložky se snažíme využívat co nejmenší, jinak riskujeme, že malé množství dřeva sice nepřetápí prostory, ale ohně si v krbu moc neužijeme.

Starší stavby, cihlové a kamenné chaty, roubenky a sruby nejsou tak kritické ohledně nízkých tepelných ztrát, takže zde spíš řešíme problematiku rychlosti náběhu plného výkonu. Jinak řešíme nárazově obývanou stavbu (chata, chalupa), kterou potřebujeme co nejrychleji vyhřát a pak volíme rychlé teplovzdušné vytápění a případně lehká sálavá kamna. naopak při trvale obývaném prostoru hledíme spíše na komfort obsluhy, kdy nechceme přikládat každých několik hodin, vyžadujeme přikládání maximálně 1x-3x denně, takže volíme těžší kamna a pece, ve kterých topíme celou sezonu.

Chceme vařit, topit, dívat se? -otázka využití kamen je neméně důležitá a měli bychom si uvědomit, k jakému účelu chceme kamna využívat. Pokud chceme na kamnech vařit, volíme sporák. Pokud chceme kamny vytápět dům, volíme kamna nebo krb v akumulační variantě, ideálně pak těžší verzi, která umožňuje delší intervaly přikládání. Jakmile budeme chtít od kamen co nejvíc funkcí, musíme se smířit s kompromisní variantou. Ne vždy ale musí být kompromisní varianta ta horší. Pokud nemáme zkušenosti s vařením na klasickém sporáku, bude nám jedno, že máme postavená kamna nebo pec, kde kvůli vaření musíme přiložit několik velkých polínek dřeva, abychom si uvařili čaj, protože nebudeme mít zkušenost z klasického sporáku, kde pro uvaření čaje stačí polínko jedno.  Stejně tak nám nemusí vadit, že do sporáku přiložíme alespoň 6x denně, abychom vyhřáli kuchyni a přilehlé dvě místnosti, protože nemáme zkušenost s těžkými kamny, kam přiložíme 1x denně…prostě si zvykneme i na kompromis, kterému se občas nevyhneme.