Pokusná stěna z kachlů a kamenů
Sálavá kachlová stěna? Pro příjemné sálavé vytápění se nemusíme soustředit pouze na tradiční glazurované kachle ale lze použít prakticky jakýkoliv materiál. Už dlouho jsem chtěl vyzkoušet známou plzeňskou keramickou dílnu na Roudné (http://www.keramika-plzen.cz/) a nechat si vyrobit několik ukázkových ručně tvarovaných kakabusů (hlubší kachel s kulatým vnitřkem). Jakmile dorazila ukázková sestava několika kachlí, ihned mi v hlavě napadla bláznivá myšlenka zkombinovat repliku historických gotických kachlí s barevnými tromlovanými(leštěnými) kameny.
Od myšlenky k realizaci bránily jen dva dny volného času, který se nakonec povedlo mezi prací najít a dílo zdárně dokončit.
Poučení
Z pokusné stavby jsem si odnesl několik málo poznatků – v pytlíku se objevilo několik fialových „záškodníků“ (nejednalo se o ametysty), které zdárně obarvily bílou omítku do růžovo-fialova. Naštěstí to nebyla stavba u zákazníka, kde na pokusy není prostor. Druhým poznatkem je způsob vlepení kamenů do omítky – od házení, přes navalování válečkem nebo štětcem nakonec jako nejúčinnější metoda dopadl způsob vmáčknutí jednoho kamínku po druhém.
Estetický poznatek – kakabusy se moc povedly, ale bílá omítka jim v tak malém množství nesvědčí, v dalším kole experimentování dojde k přebarvení stěny do tmavšího odstínu pro porovnání vzhledu. Ve větším množství kakabusů ale bude bílá omítka s tmavším kakabusem pěkně ladit, o čemž se již brzy přesvědčíme na jedné stavbě, kde budou zmíněné kakabusy použity.
Nebojte se experimentovat a zkuste to také
Pokud se objeví stavebník a chtěl by si nechat postavit kamna nebo alespoň vyhřívanou zeď z uvedených kakabusů, mohu je vřele doporučit. Řemeslně jsou velmi pěkně zpracované, svým tvarem navíc mnohem lépe vyzařují teplo do okolí než klasické ploché kachle a díky ruční výrobě jsou jedinečným originálem.